Meksika’da protestocular 13 polisi rehin aldı, valilik binasını işgal etti

Meksika’nın güneyindeki Guerrero eyaletinin başşehri Chilpancingo’da, yaklaşık 3 bin bireyden oluşan protestocu küme bir ortaya gelerek eyalet valiliği binasına saldırdı. Polisin protestoculara müdahalesi sonucu yaşanan arbedenin akabinde göstericilerden kimileri güvenlik güçlerine ilişkin zırhlı bir aracı çaldı ve araçla valiliğin kapısını kırarak içeri girdi. Guerrero eyaleti Valilik binasını işgal eden göstericiler 13 polisi rehin alırken Chilpancingo kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Güvenlik güçleri protestocuların sayısının çok fazla olduğunu tabir ederek yaptıkları müdahalenin yetersiz kaldığını belirtti. Yetkililer hareketçilerin organize kabahat örgütüyle ilişkili olduklarını, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 2 arkadaşlarının hür bırakılması ve kentteki birtakım yolların onarılması dahil birtakım taleplerde bulunduklarını bildirirken, olayların tahlile kavuşturulması maksadıyla diyalog masası kurulacağını açıkladı.

Öte yandan Guerrero eyaletinin Chilpancingo kentinde bundan 3 gün evvel de organize kabahat örgütleri tarafından toplu taşıma araçlarına akın düzenlemiş ve 5 sürücü hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir