Bakan Kacır açıkladı: Ar-Ge insan kaynağı 200 bine ulaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi ziyaret ve gökyüzü müşahede aktifliği için Antalya’ya geldi. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan Antalya Teknokent’i ziyaret eden Bakan Kacır, burada devam eden projelerle ilgili bilgi aldı. Bakan Kacır daha sonra öğrencilerle Teknokent içinde bir ortaya geldi. Türkiye’nin son 20 yılda Ar- Ge ekosistemi kurduğunu belirten Kacır, “Bu ekosistemin merkezinde Teknoparklar var. 2000’li yılların başında Türkiye’de Teknopark sayısı 3-4 civarıydı. Hepsini gezmiştim. Artık 96 oldu bu sayı. Türkiye’nin Ar- Ge insan kaynağı sayısı süratle yükseldi. 2000’li yılların başında 30 binlerdeyken artık 200 bin oldu” dedi.

Türkiye’de özel kesimin 1500’den fazla Ar- Ge ve tasarım merkezi olduğunu da kaydeden Bakan Kacır, hükümetin desteğiyle Ar- Ge kavramının özel bölüm tarafından sahiplenildiğini söz etti. 2000’li yılların başında Ar- Ge harcamalarının çok az olduğunu anlatan Kacır, şöyle konuştu:

“O yıllarda ulusal gelirimizden Ar- Ge’ye ayırdığımız hisse binde 5 düzeyindeydi. Ulusal gelirimizin bugünkü düzeyden çok daha altında olduğunu düşünürsek binde 5’i, yüzde 1,4’lere çıkarmak aslında toplam Ar- Ge harcamalarının 9-10 misline çıkarmak olduğunu da fark etmemiz lazım.”

Bakan Kacır, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, Türkiye’nin her noktasında Ar- Ge merkezi sayısının artması için uğraş gösterdiklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir