Üniversiteler kadrolaşma için sıraya girdi

Resmi Gazete’nin yılın son iş günündeki nüshasında çeşitli vilayetlerdeki 86 üniversite toplam 3 bin 86 akademik takım için ilan yayınladı.

Büyük kısmının aranan kaideler kısmında belirtilen şartların “Kişiye özel-adrese teslim” olduğu gözlenen ilanlarda, Otopsi Yardımcılığı takımı için “Gıda Teknolojisi, Süt Teknolojisi yahut Beslenme Diyatetik Kısmı mezunu olma” kaidesini okuyan sıhhat etrafları, “Gıda mühendisi ölülerin tadına mı bakacak” reaksiyonunu gösterdi.

İlanlarda hemşire için ayak masajı çalışmasının olması, iç yer tasarım takımı için ise Orman Mühendisi olma koşulu arandı.

“ALACAKLARI KİŞİNİN İSMİNİ YAZSINLAR, TARTIŞMALAR BİTSİN”

SÖZCÜ’ye konuşan akademisyenler, üniversitelerde yıllardır umutla takım bekleyen binlerce akademisyen olduğunu, lakin ilanlardaki özel şartlar yüzünden takımlara müracaat yapamadıklarını lisana getirdi.

Akademisyenler; “YÖK yönetmelikleri dikkate alınmadan, yönetmeliğe uyulmadan hazırlanan ilanların çok büyük kısmında aranan kaideler için o kadar net tarifler yapılmış ki, işaret edilen kişi dışında o takıma kimse başvuramıyor. Böylelikle evvelden belirlenen yandaşlar alınıyor. Bu türlü uğraştıracaklarına aranan kaideler kısmına alacakları yandaşın ismini yazsınlar tartışmalarda bitsin” reaksiyonunu lisana getirdi.

AMAÇ SEÇİM ÖNCESİ SİYASI TAKIMLAŞMA MI?

Akademisyenler, üniversitelerin ekseriyetle yılın son günlerinde, takımları sonraki yıla kalmasın diye ilana çıktığını, lakin hiçbir devirde bu kadar takım görmediklerini lisana getirerek; “Bu yıl özel bir çalışma var üzere görünüyor. Seçim öncesi siyasi takımlaşma hedefiyle herkese mavi boncuk dağıtılmak isteniyor. Örneğin daha evvel tekraren takım skandalları ile haberlere husus olan Marmara Üniversitesi 217, AKP Eski  Genel Lider Yardımcısı Nükhet Hotar’ın rektörü olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi 178, son 4 ayda bin 249 takım açan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi 167 takım daha açıyor” dedi.

İŞTE ARANAN ÖZELLİKLERDEN BAZILARI

Üniversitelerin ilanlarında “adrese teslim”, ”kişiye özel” ilan olduğuna ispat gösterilen dikkat cazip kimi ilanlardaki takım ve aranan kaideler şöyle:

* Otopsi Yardımcılığı takımı: Besin Mühendisliği, Besin Teknolojisi, Süt Teknolojisi yahut Beslenme Diyatetik Kısmı mezunu olmak.

* Meslek Uygulama ve Araştırma Merkezi takımı: Sanayi Mühendisliği Lisans Mezunu, Tezli Yüksek Lisans ve Doktora yapmış olmak.

* Hemşirelik takımı için: Ayak masajı, marifet eğitimi ve oyun temelli öğrenme, enjeksiyon uygulamaları ve sanal simülasyon üzerine çalışmaları bulunmak. En az 5 yıl Yükseköğretim Kurumlarında çalışmış olmak.

* Ofis İdaresi ve Yönetici Asistanlığı takımı:Doktorasını üretim idaresi ve pazarlama alanında yapmış olmak. İdare fikri, satın alma davranışı üzerine çalışması olmak ve kamuda en az 15 yıl çalışma deneyimi olmak.

* Ulaştırma ve trafik hizmetleri takımı: Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini İnşaat Mühendisliği alanında tamamlamış olup, iklim değişikliği, yapay zeka, hidroloji ve karsu akışları üzerinde çalışmaları olmak.

* İç yer Tasarımı takımı: Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Orman Sanayi Mühendisliği alanında yapmış olmak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir