Tam da kurtulmuştuk! Maske yeniden hayatımıza girecek mi? Ebeveynler dikkat: Yeni salgın kapıda olabilir

                      
HABER 7 – ÖZEL

Son devirde ateş, kusma ve ishal üzere belirtilerden dolayı hastaneye başvuran hadiselerin sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Hastaların değerli bir kısmı Covid-19 kuşkusuyla hastanelerin ilgili ünitelerine başvursa da yapılan testlerde negatif sonuçla karşılaşılabiliyor.

Fakat hastalığın günlerce, hatta aylarca geçmediği durumlar da kelam konusu. Bilhassa hastanelerin çocuk acil kısımlarındaki hasta kayıtlarında artış yaşanırken, ‘maske’ kullanımı da tekrar kıymet kazanmış durumda.

Medipol Çamlıca Üniversite Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları kısmından Uzman Doktor Elif Sümeyra Sabancı Birinci, bahse ait olarak Haber7.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Maske kullanımına dair görüşlerini de paylaştı. İşte, Uzman Doktor Sabancı Birinci’nin açıklamalarından satır başlıkları!

Çocuk acillerde büyük bir yoğunluk yaşandığı söyleniyor. Hadiselerin çoğunluğu hangi şikayetlerden dolayı hastaneye gelmekte?

Acil servislere ve polikliniklere Öksürük, ateş bu devirde en sık müracaat sebepleri, bunları boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal takip ediyor. semptom skalası yükseldi, hastaneye yatış oranı arttı.

Özellikle hastalığın başlayış ve bitiş devri ortasındaki yorucu süreç bitiyor, aile derin bir nefes alırken çabucak peşinden ikinci enfeksiyon bulguları başlıyor.

Son iki aydır bilhassa gözlemlediğimiz iki hastalık ortasındaki düzgünlük halinin kısa sürmesi çocuğun vücudu, psikolojisi toparlanamadan yeni bir öksürük-ateş savaşı başlaması büyük bir sorun.

Belirtilen şikayetlere yönelik ebeveynler ne üzere tedbirler alabilir?

Çocuklarımızın şikayetleri ilerlemeden doktor denetiminden geçirilmesi hastane yatışlarını azaltacaktır.

Sağlıklı, mevsimin taze meyve zerzevatları tüketilmeli, ambalajlı eserlerden uzak kalınmalı, bilhassa dışarıda yemek yenilecekse yalnızca güvendiğimiz hijyenik yerler tercih edilmeli ve sigara kullanılan ortamlarda çocuklarımız asla bulunmamalıdır.

Yeni bir salgın kelam konusu mu? Kapalı ortamlarda maske kullanımına yeniden geçilebilir mi?

Solunum yolu ile bulaşan viral hastalıklar bariz halde arttı, kendimizi korumak için öksüren burnu akan insanların olduğu ortamlarda hastalıkların bulaşma suratı çok yüksek kalabalık AVM üzere kapalı ortamlarda maske takılması yararlı olacaktır, lakin çocuklarda maske ahengi kolay değil, çocuklarımız maske takmakta zorlanıyorsa bu ortamlara çocuklarımızla birlikte girmekten kaçınılmalıdır.

Öksürük yahut burun akıntısı olan çocukların okula devam etmesi bütün sınıfın hasta olması manasına gelebilmektedir, eğitimin aksamaması açısından hasta çocukların istirahate ayrılması, ve şikayetler ilerlemeden tabip tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir