Meclis ne zaman tatile girecek? TBMM çalışmalarına devam ediyor

“Meclis ne vakit kapanacak?” sorusunun karşılığı, TBMM gündeminde yer alan hususları takip eden vatandaşlarca sorgulanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geride kalmasıyla, TBMM’nin de tatile girip girmeyeceği vatandaşların gündeminde yer alıyor. İşte, Meclis’in çalışma durumu hakkında son bilgiler..

MECLİS ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) çalışma müddetinin uzatılmasına ait karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara nazaran, 1 Temmuz’da tatile girmesi gereken TBMM, çalışmalarına devam edecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) çalışma müddetinin uzatılmasına ait karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Anayasa’nın 93’üncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 5’inci unsurlarına nazaran, 1 Temmuz 2023 Cumartesi günü tatile girmesi gereken TBMM’nin tatile girmemesine ve çalışmalarına devam etmesine, Genel Heyetin 13 Haziran 2023 tarihli 4’üncü Birleşimi’nde karar verildi.

MECLİS’TE BİRİNCİ DÜZENLEME MEMUR MAAŞI

AK Parti Küme Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, 28’inci periyodun birinci kanun teklifinin, en düşük memur maaşının 22 bin TL olarak düzenleneceği teklif olacağını söyledi. Akbaşoğlu, “Emekli maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah hissesi farkını ele alacak bir düzenleme de gündeme gelecek.” dedi.

Meclis’te yeni yasama periyodunun başlaması ve yeni kabinenin kurulmasının akabinde gözler, öncelikli düzenlemelere çevrildi.

Kurban Bayramı tatiline kadar yapılacak düzenlemelerle yükle iktisat alanında adımlar atılması beklenirken AK Parti Küme Başkanvekili Emin Akbaşoğlu’ndan bahse ait açıklama geldi.

Akbaşoğlu, “28’nci periyodun birinci kanun teklifi Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce beyan ettiği üzere en düşük memur maaşını 22 bin TL olacak halde düzenleyecek teklif. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi emeklilerin de maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah hissesi farkının beraberce ele alınacağı bir düzenleme de gündeme gelecek. Bu düzenlemeler TBMM’nin yeni periyotta birinci faaliyeti olacak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir