Kafası neredeyse tamamen kopmuştu! Dünya Filistinli Süleyman’ı konuşuyor…

Batı Şeria bölgesinde yaşayan on iki yaşındaki Filistinli Süleyman Hassan’ın geçirdiği trafik kazası sonrası neredeyse yerinden kopan başı başarılı bir operasyonla tekrar bedenine dikildi.

KAFASI BOYNUNDAN NEREDEYSE BÜSBÜTÜN KOPMUŞTU

Bisiklet sürdüğü sırada bir otomobilin çarptığı küçük çocuk uçakla Kudüs’teki Hadassah Ein Kerem’in Travma Ünitesi’ne kaldırıldı.

Süleyman ağır bakım ünitesine alındığında tabipler çocuğun kafatasını tutan bağların önemli biçimde hasar gördüğünü ve omurgasından neredeyse ayrılmak üzere olduğunu gördüler. Şanssız çocuk ‘Internal dekapitasyon’dan mustaripti.

Süleyman’ın kafasının ‘boynundan neredeyse büsbütün koptuğunu’ söyleyen tabipler az görülen uzun bir ameliyat gerçekleştirdiler ve Filistinli Süleyman hayata yine tutundu.

ÇOCUĞU KURTARMAK İÇİN BÜYÜK BİR SAVAŞ VERDİK

Hastayı ameliyat eden cerrahlardan biri olan Dr. Ohad Einav The Times of Israel’e yaptığı açıklamada çocuğun hayatını kurtarabilmek için büyük bir savaş verdiklerini belirterek, “Prosedürün kendisi çok karmaşıktı ve birkaç saat sürdü. Ameliyathanedeyken hasarlı bölgede yeni plaklar kullandık. Çocuğun hayatının kurtulması bilgimiz ve ameliyathanedeki en yenilikçi teknoloji sayesinde oldu” dedi.

NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM, KURBANLARIN YÜZDE 70’İ HAYATINI KAYBEDİYOR

Dekapitasyon kelimi manası ile başın bedenden büsbütün ayrılmasıdır. ‘Internal dekapitasyon’ ise başa gelen ani bir darbe sonucu omurgada kafatasını yerinde tutan bağların ve kasların yırtılması ile gerçekleşiyor.

Çok az görülen durum omurga yaralanmalarının yüzde birinden daha azını oluşturuyor ve kurbanların yüzde 70’i anında ya da hastaneye giderken hayatını kaybediyor. Bu türlü durumlarda ameliyat lakin ana kan damarları hala sağlamsa mümkündür.

KİMSEDEN YARDIM ALMADAN YÜRÜYEBİLİYOR

Süleyman’ın sakatlığı Haziran ayının başında giderildi lakin tabipler sonuçları açıklamak için bir ay daha beklediler.

Süleyman kimsenin yardımı olmadan tekrar yürümeye başlarken, 12 yaşındaki çocuğun babası İsrailli hekimlere teşekkür ederek “Biricik oğlumu kurtardığınız için size hayatım boyunca minnettar kalacağım. Oğlumu kurtaran şey grubun süratli ve düzgün bir formda karar verebilmesiydi, çok düşük bir ihtimaldi lakin oğlum hayata döndü” tabirlerini kullandı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir