İstanbul’da tarihi proje yarın hizmete alınıyor

İSTANBUL (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ‘Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Kuşak Ulaşım Projesi’nin açılışı öncesi incelemelerde bulundu.

Yedikule İstasyonu’nda basın mensuplarına açıklamalar yapan Bakan Uraloğlu, ““Yarın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle İstanbul’un kent içi raylı sistem ağını güçlendirecek, kente farklı bir vizyon kazandıracak en değerli projelerden birini daha muvaffakiyetle tamamlamayarak hizmete açmanın gururunu yaşayacağız. Kimse kuşku duymasın ki, Bakanlığımız milletimizin ulaşım gereksinimlerine en üst düzeyde karşılık verecek yatırımlar yaparken, kentin en bedelli alanlarını da vatandaşlarımızın kullanımına kazandırarak toplumsal hayata kıymetli katkılar sunmaya devam edecektir” dedi.

12 VİLAYETİMİZDE İŞLETME ALTINDA OLAN 868,3 KİLOMETRE KENT İÇİ RAYLI SİSTEM ÇİZGİSİNİN YAKLAŞIK 400 KİLOMETRESİNİ BİZ İNŞA ETTİK

Metro ve tramvay üzere raylı sistemlerin, artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak meydana gelen trafik sıkıntısına en tesirli tahlil olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, ““Bilindiği üzere dünyanın metropol seviyesindeki birçok kentinde ulaşımın en kolay ve süratli sağlandığı yollardan biri hiç elbet metro ve tramvay üzere raylı sistem sınırlarıdır. Ülkemizde de, bilhassa büyük kentlerimizde artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak yaşanan trafik problemini ortadan kaldırmanın en kıymetli yolu da raylı sistemlerimizi yaygınlaştırmaktan geçiyor. Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemiz genelinde 12 vilayetimizde işletme altında olan 868,3 kilometre kent içi raylı sistem çizgisinin yaklaşık 400 kilometresini biz inşa ettik”” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Kocaeli, Konya, Bursa ve İstanbul’da üretimi devam eden 8 projede yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda raylı sistem çizgilerinin imaline devam edildiğini ve toplamda 8 projenin 4’ünün İstanbul’’da devam ettiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, yYeni projelere de devam ettiklerini söyledi.

“Şu anda da Bakanlık olarak Kocaeli, Konya, Bursa ve İstanbul’da olmak üzere üretimi devam eden 8 projede toplam 98 kilometre uzunluğunda raylı sistem çizgisi inşaatına devam ediyoruz” diyen Bakan Uraloğlu, “Bu 8 projeden yarın açılışını yapacağımız Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem Çizgisi ile birlikte 4’ü İstanbul’da bulunuyor. Yarın hizmete açacağımız Kazlıçeşme-Sirkeci projesinin yanında İstanbul’da üretim çalışmaları devam eden öteki sınırlarımız; Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Kirazlı, Halkalı-Başakşehir-İstanbul Havalimanı ve Altunizade- Çamlıca Camii- Bosna Bulvarı Metro Çizgileridir. Bu 4 projenin toplam uzunluğu da 52,2 kilometredir. Özetle; İstanbul’un kent içi ulaşım ağını güçlendiren dünyanın en özgün ve saygın kent içi raylı sistem projelerini bir bir hizmete alıyoruz.” diye konuştu.

8,3 KİLOMETRELİK SINIRI MODERNİZE EDİLMİŞ OLARAK HİZMETE SUNUYORUZ

İstanbul’’un tarihi ve emektar çizgilerinden biri olan Sirkeci-Kazlıçeşme sınırını yenilenmiş bir halde hizmete açacaklarını geçmişte bunun üzere birçok projeye imza attıklarını söz eden Bakan Uraloğlu, “Ekim 2022’de Pendik-Sabiha Gökçen Metro Hattı’nı, geçen yıl da 22 Ocak’ta İstanbul Havalimanı- Kağıthane Metro Hattı’nı, 8 Nisan’da da Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı’nı vatandaşların hizmetine sunduklarını hatırlattı.

Yaklaşık bir ay evvel de Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Sınırımızın son halkası Kağıthane-Gayrettepe kesitinin açılışını yapmıştık. Yarın ise 140 yıldan fazla bir mühlet İstanbul ulaşımının omurgalarından biri olarak hizmet veren lakin Sirkeci-Kazlıçeşme ortasındaki 8,3 kilometrelik çizgimizi modernize edilmiş olarak hizmete sunacağız. Atıl kalan bu sınırı gerekli uygunlaştırma ve değişimleri yaparak farklı bir yapıda hem 8 istasyonlu demiryolu hem de yaya odaklı çevreci bir proje olarak yine İstanbul’a kazandırdık. Yepisyeni bir konsept ile yaya odaklı bir raylı sistem projesini İstanbul’a sunmanın heyecanını, memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” biçiminde konuştu.

TOPLAM EKONOMİK ÇIKAR YAKLAŞIK 800 MİLYON EURO OLACAK

Bakan Uraloğlu 26 Şubat günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak olan ‘Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projesi’nin ayrıntılarını da şöyle anlattı:

““Projemiz kapsamında ayrıyeten; 7,3 kilometre yaya ve bisiklet yolu, 122 bin 550 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı toplumsal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan, 22 adet karayolu ve yaya alt geçidi inşa ederek İstanbul halkına ayrıyeten katkı sunduk. 215 bin metrekarelik çalışma alanının 92 bin 450 metrekaresini demiryolu ulaşımı için kullandık. Geri kalan 122 bin 550 metrekarelik kesiti ise yaya yürüme alanı, bisiklet, scooter parkuru, dinlenme gezinti, spor ve rekreasyon alanları olarak düzenlendik. Böylelikle İstanbul’umuza yeni jenerasyon ulaşım projesi kazandırdık. Bu kısmı İstanbullu vatandaşlarımızın yaya olarak kullanımına açarak kentin kalbinde büyük bir yeşil alan imkânı sunduk. Projemiz kapsamında raylı sistem, yaya ve mikro mobilite araçları, toplumsal aktivite alanları oluştururken, yıllardır kronikleşmiş trafik ve güvenlik meselelerine neden olan yaya ve karayolu alt geçitlerini de rehabilite ettik. Yani projemiz ile yalnızca demiryolu inşası yapmayıp, çizgi boyunca etrafta yaşayan insanların hayat konforunu artıracak başka düzenlemeleri de gerçekleştirdik. Projemiz kapsamında ecdat yadigârı Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı tescilli duraklarımızı da; sanat tarihçileri, mimarlar, restoratörler ve arkeologlar ile birlikte çalışarak konsey kararları doğrultusunda restore ettik. Tekrar, proje kapsamında Kıyı yolu ile Samatya ve Cerrahpaşa hastanelerini bağlayan kavşağı da modernize ederek alt geçit gabarisini yükseltip ambulans ulaşımına da uygun hale getirdik. Cerrahpaşa ve Samatya Hastanelerine erişimi kolaylaştıracak yeni bir durak ek ettik. Projemiz sayesinde 2024-2053 yılları ortasında karayolu işletme ve bakım, trafik kazalarında azalma ve vakitten yapacağımız tasarruflarla toplam ekonomik kar yaklaşık 800 milyon Avro olacaktır.””

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir