HDP Cumhurbaşkanı Adayı Çıkaracak mı? HDP Seçimlerde Kimi Destekleyecek?

Türkiye’nin gündeminde yer alan 2023 seçimleri için geri sayım başladı. Siyaset dünyasındaki hareketlilik bir oldukça artmış durumda. 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylar ve yeni ittifaklar da muhakkak oluyor. Tüm gözler, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaret edeceği HDP’ye çevrildi. Pekala HDP Cumhurbaşkanı adayı çıkaracak mı? HDP seçimlerde kimi destekleyecek?

Detaylara gözatalım…

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi tüm Türkiye’nin sıcak gündeminde yer alıyor.

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte siyaset gündeminin trafiği de sürat kazandı. Resmi olarak Cumhurbaşkanı adayı ilan edilen isimler yakından takip ediliyor.

Millet İttifakı’nın ortak adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart Cuma günü HDP’yi ziyaret edeceği haberi kısa müddette gündem oldu.

Yaşanan gelişmelerin akabinde gözler Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) çevrildi. Gündemi takip eden vatandaşlar HDP’nin bir aday çıkarıp çıkarmayacağını araştırmaya başladı.

HDP Cumhurbaşkanı Adayı Çıkaracak mı?

HDP, bugün (15 Mart) milletvekili seçim listeleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik izleyecekleri yol haritasını görüşmek üzere Merkez Yürütme Heyeti’ni (MYK) topladı.

Bloomberg’in haberine nazaran, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağı sav edildi.

HDP Seçimlerde Kimi Destekleyecek?

Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı düşünülen HDP, kararından vazgeçti. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun paylaşımına göre HDP, seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. 

HDP’nin, ilerleyen günlerde resmi bir açıklamayla Kılıçdaroğlu’na dayanak vereceğini duyurması bekleniyor.

İbrahim Haskoloğlu’nun Twitter Paylaşımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir