Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkaran kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı

Yasanın emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran uygulama kararnamesi, sendikaların kararlaştırdığı, 6 Haziran’da 14’üncüsü düzenlenecek kitlesel protestolardan iki gün evvel yayımlandı.

Eylülde uygulanması beklenen yasanın Resmi Gazete’de yayımlanan birinci kararnameleri, emeklilik yaşını kademeli uzatmayı içeren tartışmalı iki unsur oldu.

Toplam 31 husustan oluşan yasaya nazaran itfaiyeciler, polisler ve hava trafik kontrolörleri üzere kamu kesimindekiler, kimi durumlarda hala 64 yaşından evvel emekliye ayrılabilecek, ayrıyeten erken çalışmaya başlayıp gerekli 43 yılı tamamlayanlar da erken emekli olabilecek.

Öte yandan ülke genelinde kitlesel protestolar ve ağır muhalefete karşın Parlamentoda oylamadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarı da 8 Haziran’da Ulusal Mecliste görüşülecek.

Emeklilik reformu

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta kitlesel şovlar başlamıştı.

Polis, protestoculara sert müdahale etmiş, ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanmıştı.

Ülke genelinde 16 Mart’tan itibaren düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Muhalefet ve hükümetin, ıslahatın anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Kurulu, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran unsurunu onaylamış, 6 maddeyi ise büsbütün yahut kısmen reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir