Avanos’un seramiğinden etkilenip heykeltıraş oldu, 25 yıldır özgün eserler yapıyor

Konya‘dan turist olarak geldiği Nevşehir’in Avanos ilçesinde seramik ustalarından etkilenerek heykeltıraş olmaya karar veren 50 yaşındaki İsmail Sever, ortaya çıkardığı özgün yapıtlarla 25 yıldır sanatını icra ediyor.

Kapadokya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı konukların uğrak merkezlerinden, el sanatlarıyla tanınan Avanos’u birinci kere arkadaşlarıyla 1991 yılında ziyaret eden Sever, gezdiği çanak ve seramik atölyelerinde ustaların yaptığı çalışmaları izledi.

Hangi mesleğe yöneleceğine karar verme basamağındayken gerçekleştirdiği bu ziyaret, Sever’in ömrünü şekillendirdi. Seyahat programının akabinde yaşadığı kent Konya’ya dönen Sever, burada kursiyer olarak çeşitli atölye eğitimlerine katılmaya başladı.

Eserlerini turistlerin beğenisine sunuyor

Seramikte kendi biçimini bulan Sever, sanat seyahatine başladığı Avanos’ta açtığı atölyede çeşitli eserler ortaya çıkarıyor. Sever, seramik ve heykeltıraşlığı buluşturduğu atölyesinde yaptığı yapıtları ilçedeki satış galerisinde turistlerin beğenisine sunuyor.

İsmail Sever, AA muhabirine, kendi kendini “acaba ne yapabilirim?” sorusuyla meşgul ettiği periyotta, sıradan bir seyahat için geldiği ilçenin yaşama bakışını değiştirdiğini belirterek, bir nevi vefa çerçevesinde faaliyetlerine Avanos’ta devam ettiğini söyledi.

Aldığı eğitimlerin akabinde çalışmalarına memleketi Konya’da başlayan, 2011 yılından beri de Avanos’ta sürdüren Sever, şöyle konuştu:

Bir iş alanında başarıyı yakalamak için yeteneğin değil, yılmadan çalışmanın ana kural olduğunu tabir eden Sever, “Baktığımda çalışkan insanlara çok imreniyordum. Tabi bugünleri hayal edemiyordum. Yetenek ikinci planda, tutkulu olmak gerekiyor. Çalışmak ve araştırmak çok değerli.” diye konuştu.

“Eserleri yaklaşık 1,5 ayda tamamlıyorum”

İlçedeki atölyelerde klâsik çanak ve çömlek çalışmalarının ağır yapıldığını, kendisinin ise hayal gücünü yapıtlarına yansıtmaya çalıştığını anlatan Sever, seramik çamuruna form verip fantastik heykeller ortaya çıkardığını söyledi.

Çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü lisana getiren Sever, “Üzerinde çalıştığım yapıtları, büyüklüğü, ebadı ve kuruma mühletine nazaran yaklaşık 1,5 ayda tamamlıyorum. Üretim evresinden sonra 1020 derecede fırınlanıyor, boyandıktan sonra 1040 derecede tekrar fırınlıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir